1
10 • Detaily

08.02.2017 | Michal Kuba, Adéla Hrabálková, foto: Anděla Trötzmüllerová.

Švédové obrátili zápas proti USA a berou všechny tři body

B r n o – Sportcentrum Lužánky hostilo ve středu v podvečer první utkání Turnaje 5 zemí. Američané se dvakrát dostali do vedení, na první trefě zámořského celku měl asistenci kapitán Jacob Pivonka s českými kořeny. Švédové v obou případech dokázali dotáhnout těsnou ztrátu, v poslední periodě se pak dostali pět minut před třetí sirénou do vedení, o které už nepřišli. Hra USA bez brankáře nepřinesla šestou trefu duelu.

Zápas č. 1  •  st 8.2.2017  •  17:30  •  Online přenos utkání
USA
2:3
Švédsko

Třetiny: 1:0, 1:2, 0:1
USA: Karki – Samuelsson "A", Emberson, Krygier, Wilde, Miller, Stastney, King, Mackinnon – Farabee, Wise, Giles, Weiss, Gruden, Wahlstrom, Middendorf, Pivoňka, Janicke, Jenkins, Deboer, Goldowski
Švédsko: Lindbom – Hasa, Johansson, Andersson, Bokvist, Fransson, Sandin, Kjellberg, Fagemo, Hallander, Höglander, Jakobsson, Nässen, Berggren, Eriksson, Westfält, Pasic, Holmberg, Nordin, Hedman, Thomassson
Branky a asistence: 18. Middendorf (Pivonka, Miller), 35. Wahlstrom (Weiss) – 34. Bokvist (Sandin), 37. Fagemo (Höglander), 55. Hasa
Střely: 30:28 (10:6, 10:11, 10:11).
Vyloučení: 5:8. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0.
Rozhodčí: Hejduk – Kotlík, Rampír.

Fotogalerie

Komentář

Američané vstoupili do utkání aktivněji, z čehož v 7. minutě vytěžili přesilovou hru. V té se ale nedokázali udržet v útočném pásmu. O tři minuty později následovala další početní výhoda, ve které sice Američané drželi Švédy pod tlakem, ale gól z této výhody nepadl. Na druhé straně se v 16. minutě dostal do šance Fagemo, který ale brankáře Karkiho nepřekonal. Dvě minuty před koncem první třetiny se tým Spojených států dostal do vedení, když Miller nahodil kotouč na branku, kde v následné skrumáži nejrychleji našel puk Erik Middendorf a poslal ho do sítě. Po první třetině se tedy šlo do kabin za stavu 1:0.

Švédové zahájili druhou periodu přesilovou hrou, protože se na konci první nechal vyloučit Weiss. Modrožlutí ovšem přesilovku nevyužili, naopak následoval trest pro střídačku za příliš mnoho hráčů na ledě. Ve 29. minutě se situace se špatným střídáním opakovala i na druhé straně, což znamenalo přesilovou hru pro švédské hráče. Tuto přesilovku ještě Američané ubránili, jenže po následující potyčce mezi Kingem a Berggrenem a sekání Samuelssona následovala téměř minutová hra čtyř proti třem. Tu už seveřané využili, střelou od modré skóroval Adam Bokvist. Vyrovnaný stav ovšem netrval více než půldruhé minuty, puku se zmocnil Oliver Wahlstrom a vrátil USA vedení. Minutu na to už měli hráči Spojených států možnost jednogólový náskok navýšit, Janicke se ovšem proti gólmanovi Lindbomovi neprosadil. Ve 37. minutě ještě zvládli Švédové dorovnat po akci Höglandera, jehož kličku dorazil za záda Karkiho Samuel Fagemo. Za stavu 2:2 se tedy dala očekávat zajímavá třetí část.

Poslední třetina začala podobně jako druhá přesilovou hrou, v té se ovšem nikdo z amerických hráčů prosadit nedokázal. Hru zpestřila téměř minutu a půl dlouhá hra čtyř proti čtyřem, když nejprve fauloval Janicke a poté Höglander. Následujících několik minut bylo pro diváka velmi nezáživných, protože oba týmy měly problémy s přechodem do útočného pásma. Následně hrál tým USA přesilovou hru, jenže ani svoji šestou početní výhodu nedokázali Američané využít. Toho mohli hořce litovat, když si vzápětí střelu Filipa Hasy srazil brankář Karki do brány a modrožlutí se poprvé v zápase ujali vedení. Ani závěrečný tlak při hře bez brankáře už Američanům nepomohl a Švédové tak mohli v prvním utkání slavit první výhru.